2020 - 2021 Mezuniyet Töreni


Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020-2021 Akademik Yıl Mezuniyet Töreni bugün (02.07.2021) Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Pandemi kuralları çerçevesinde düzenlenen törene Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ercüment Çiftçi ile Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, KOÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, dekan yardımcıları, anabilim dalı başkanları, öğretim üyeleri ve mezun öğrenciler katıldı.

“Tıp Eğitimi Yaşam Boyu Sürer”

Kocaeli Üniversitesi tanıtım filminin gösterimi, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören açılış konuşmaları ile devam etti. Mezuniyet töreninde öğrenciler adına konuşan ve duygu-düşüncelerini paylaşan Tıp Fakültesi birincisi Dr. Yusuf Altıntaş, çok kutsal ve sorumluluk taşıyan bir meslek olan hekimlik mesleğini icra edecek olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyduklarını ifade etti.

Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının hep en ön safta yer aldığına değinen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan ise, bu uğurda hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını bir kez daha andı. Tıp eğitimi yaşam boyu devam eden bir süreç olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Utkan, “Hekimliğin bir meslek değil bir yaşam şekli olduğunu unutmayın. Her zaman kendinizi geliştirin. Bir hekim olarak tüm insanların kalbine dokunmanın önemini unutmayın” dedi.

“Sizler Çaresizliğe Çare Olacaksınız”

Tıp Fakültesi’ni başarılı bir şekilde tamamladıkları için genç doktorları tebrik eden Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Bugün mezun olan sizler, bu meslekler arasında en kıymetlilerinden birinin temsilcisi oluyorsunuz. Sizlere başvuran ümit bağlayan herkes bir dertten, bir sıkıntıda muzdarip olarak gelecek ve sizden yardım bekleyecek. Sizler; sıkıntının başladığı yerde ümit, çaresizliğin başladığı yerde çare, yaşamın sona ermemesi için vesile olacaksınız. Mesleğiniz sizi hem en çok yoran, hem de en çok tatmin eden şey olacak. Yakın zamanda yaşadığımız ve halen devam etmekte olan pandemi sürecinde bu örneği en yakınından yaşadık. İnsanlar evlerine kapanmışken, salgını engellemek adına dönüşümlü çalışma ve temastan kaçınılacak her türlü yöntem benimsenmişken, bizler insanlara en yakından temas edenler olduk. Saatler, günler süren nöbetlerle şifa dağıtmaya çalışan, laboratuvarda geçen aylar boyunca aşı ve tedavi üretmek için çaba sarf eden, en ücra köşelere kadar giderek aşılama ve tedavi faaliyetlerine katılan her biri kahraman hekim ailesinin bir ferdi olarak sizlerin de bu sorumluluğu içten hissedeceğinizi biliyorum.” dedi.

Avrupa’da Cadılıkla Suçlanan İnsanlar, Bu Kadim Topraklarda Teşhis ve Tedavi Ediliyordu

Genç doktorlara; yaratılanı, yaratandan ötürü sevmeyi ilke edinmiş bir bakış açısının temsilcileri olduklarını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, “Sizler çok güçlü bir eğitimi, muazzam bir gelenekle birleştiren bir coğrafya ve kültürden geliyorsunuz. Avrupa’da tıbbiye bilgisinin hiç olmadığı, hasta olanların cadılıkla suçlandığı yıllarda profesyonelce teşhisin yapıldığı bir coğrafya ve kültürün içinde yetiştiniz. Akli melekesini yitirenlerin engizisyon mahkemelerince yargılandığı bir devirde teşhis ve tedavinin uygulandığı kadim kültürün mirasçılarısınız. Bu yüzden tüm bireyselciliklerden uzak, çıkardan azade bir şekilde insana derman olmanın değerini en iyi sizler anlayabilirsiniz. İnanın en mükemmel eğitim ve insan gücüyle donanmış durumdasınız. Bu kurumun en büyük değeri sizlersiniz. Çok zor bir mesleğe ve eğitim hayatına adım atmış bulunuyorsunuz. Meslek hayatınız da eğitim hayatınız kadar zorlu olacak ancak sizlerin bu zorlukları kolaylıkla aşabileceğine şüphem yok.” diyerek meslek hayatlarında başarılar diledi.

Genç Doktorlar Hipokrat Yemini Etti

Açılış konuşmalarının ardından Tıp Fakültesi Birincisi Dr. Yusuf Altıntaş’a plaket ve anı belgesini Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Tıp Fakültesi İkincisi Dr. Hulusi Ferhat Apaydın’a plaket ve anı belgesini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Tıp Fakültesi Üçüncüsü Dr. İremnur Selenay Özdil’e ise plaket ve anı belgesini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı takdim etti. Derece giren öğrencilere plaketlerinin verilmesinin ardından ise 2020-2021 Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarına, öğretim üyeleri tarafından anı belgeleri verildi. Tören, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan’ın yeni mezun genç doktorlara Hipokrat Yemini ettirmesinin ardından sona erdi.

2020 - 2021 Mezuniyet Töreni ResimleriDemo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors