Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı

Kasım 2000 yılında Dr. Binnaz Sarper tarafından kurulan bölüm konsültasyon ve hasta takibi devam ederken 2007 yılında tedavi cihazlarının kurulması ile birlikte hastaları tedavi etmeye başlamıştır.

Radyasyon Onkolojisi bölümünde Radyasyon Onkolojisi Uzmanı, Radyasyon Fizikçisi, Radyoterapi Teknikeri, Hemşire ve Sekreter görev yapmaktadır. Tedavi ünitesi bodrum katta yer almaktadır. Poliklinik hizmeti Semahat Aracı palyatif bakım ve onkoloji binasında her gün mesai saatlerinde verilmektedir.

Bölümde 1 adet, 6MV ve 18 MV enerjileri ile 6 farklı elektron enerjisine sahip lineer hızlandırıcı cihazı bulunmaktadır. Yüzeyel ve derin yerleşimli tümörler tedavi edilebilmektedir. Yüksek doz hızlı brakiterapi cihazı ile jinekolojik ve akciğer tümörleri tedavi edilebilmektedir. Lineer hızlandırıcı ve brakiterapi üniteleri modern teknolojiye sahiptir. Bölümümüzde radyasyona bağlı yan etkileri en az düzeyde tutulmasını sağlamak amacıyla uygun vakalarda görüntü kılavuzluğunda hedefe yönelik tedaviler gerçekleştirilmektedir. Çocuk hastalarda ve brakiterapi hastalarında anestezi anabilim dalı ile koordine şekilde hastalar sedatize edilerek tedaviye alınmaktadır.

Bölümde bir bilgisayarlı tomografi –simülatör bulunmaktadır. Tedavi planlama sistemi (Eclipse) ve 1 adet lineer hızlandırıcı (Triology) ile 3 boyutlu konformal radyoterapi, yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) ve stereotaktik beden radyoterapisi (SBRT) uygulanmaktadır.

Bölümümüzde Uygulanan İşlemler:

  • Hasta değerlendirme ve hasta takibi
  • Tedavi simülasyonu (Simülasyon, tedavi cihazlarındaki şartlar sağlanarak radyasyon uygulanacak alanların belirlenmesi işlemidir.)
  • Eksternal radyoterapi
  • Brakiterapi

Radyasyon Fizikçilerimiz

Ayşegül KARABEY
Ahmet KARAYEL
Berna TIRPANCI
Gülşah ÖZKAN

Randevu Almak İçin:

Başvuru yapan hastalar online randevu sistemi üzerinden internetten ve onkoloji poliklinik sekreterliğinden randevu almalıdır. Bölümümüzde tedavi olmak üzere gönderilen veya doğrudan başvuran hastalar muayene edilip, laboratuar ve radyolojik tetkikleri, ameliyat ve patoloji raporları incelenerek değerlendirilir. Gerekli durumlarda farklı bölümlerle düzenli olarak belli günlerde multidisipliner toplantılarda hastalar tartışılır. Tedavi edilmesinin uygun olduğuna karar verildiğinde, hastaya gerekli bilgi verilerek, hastaya çizim randevusu verilir.

Simülasyon ve tedavi randevuları değerlendirme sonrası doktor tarafından belirlenmektedir.

Poliklinik sekreterlik: 303-7884

Tedavi Ünitesi sekreterlik: 303-8498 303-8099

 

Öğretim Üyeleri:

Prof.Dr. Maksut Görkem AKSU  (Anabilim Dalı Başkanı)

Prof.Dr. Binnaz SARPER

Dr.Öğr.Üyesi Ayşegül ÜÇÜNCÜ KEFELİSayfa Başı

 

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors