Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalımız, kurulduğu 1994 yılından bu yana, ileri teknoloji ve bilimsel gelişmeler ışığında tam teşekküllü hizmet vermektedir. Ayrıca hem mezuniyet öncesi dönemde UTEAK tarafından akredite edilmiş Tıp Fakültemizde öğrencilere, hem de Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği tarafından akredite edilmiş mezuniyet sonrası uzmanlık eğitiminde araştırma görevlilerine 20 yılın aşkın süredir eğitim vermektedir.

Yılda 20.000’den fazla hastaya genel poliklinik hizmeti verilmekte, 1000’in üzerinde özellikli planlı cerrahi yapılmaktadır. Tüm poliklinik ve cerrahi hizmetler, güncel ve doğru yaklaşımlarla etik ilkeler çerçevesinde uygulanmaktadır.

Anabilim Dalımız tarafından Rutin KBB muayenesi dışında randevulu olarak;

  • Baş - Boyun Cerrahisi polikliniği
  • Rinoloji - Alerji polikliniği
  • Otoloji - Denge polikliniği
  • Ses - Yutma Bozuklukları polikliniği
  • Yüz Plastik polikliniği
  • Uyku Bozuklukları polikliniği

yapılmaktadır.

Kulak Hastalıkları (OTOLOJİ):

Sosyal iletişim ve eğitim açısından en önemli yapılardan biri kulaktır. Kulak ile ilişkili tüm hastalıkların tanı ve tedavisi gerekli ileri cerrahilerle birlikte gerçekleştirilmektedir. İşitme kayıpları açısından Kocaeli ilinde referans merkezi olan kliniğimizde detaylı işitme değerlendirmeleri yapılmaktadır.

Doğuştan veya sonradan gelişen, işitme cihazı ile giderilemeyen işitme kayıplarında, işitme kaybının şekline göre cerrahi işitme tedavileri bir seçenektir. Üzengi kemiği kireçlenmesine (otoskleroz) bağlı işitme kaybının lazer ile düzeltilmesi kliniğimizde uygulanmaktadır. BAHA, Koklear İmplant (biyonik kulak) gibi sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanan ileri işitme destekleri uygulanmakta ve sonrasındaki süreçte gerekli rehabilitasyon verilmektedir.

Baş dönmesi şikâyeti ile başvuran hastalarımızın tanı ve tedavisi, dengenin değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi için gerekli tetkik ve işlemler, Baş Dönmesi ve Denge Merkezimizde yapılmaktadır./p>

Yüz felci’nin ilaçla ve cerrahi yöntemlerle tedavisi, Kulak çınlaması’nın araştırılması ve çeşitli yöntemlerle tedavisi, Kalıcı Kulak zarı hasarları ve Kulak iltihapları’nın tedavisi, İşitme kayıplarının değerlendirilmesi ve tedavisi, Kulak cildi ve yapılarında oluşacak tümörlerin tedavisi de kliniğimizde uzun yıllardır başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Burun ve Paranazal Sinüs Hastalıkları (RİNOLOJİ):

Alerjik nezle, Burun kemiği eğriliği, Sinüzit, Nazal polip, Burun tıkanıklığı yapan hastalıklar ve Burun ve Sinüslerin tümörleri gibi Burun hastalıklarının medikal ve hem endoskopik hem de açık cerrahi tedavileri kliniğimizde uygulanmaktadır.

Boğaz, Ağız Boşluğu ve Yutak Hastalıkları:

Sık karşılaştığımız Geniz eti ve Bademcik hastalıkları başta olmak üzere, boğaz ve yutağın iltihabi ve tümöral tüm hastalıkları kliniğimizde değerlendirilmekte ve gerekli tedaviler uygulanmaktadır.

Dudaklar, dil, ağız boşluğu, çene kemikleri ve damak bölgesinin hastalıkları, tümör ve kitleleri kliniğimizde değerlendirilmekte ve gerekli tedaviler uygulanmaktadır.

Horlama ve Uyku Apnesi (uykuda nefes durması) hastalarının gerekli muayeneleri endoskopik bakı ile birlikte kliniğimizde yapılmakta, Üniversitemizde bulunan Uyku Laboratuvarında Uyku testi (Polisomnografi) ile tanısı tam olarak konulmakta, hasta için en uygun olan medikal veya cerrahi tedavi önerilmektedir.

Sayfa Başı

Gırtlak ve Ses Hastalıkları (LARİNGOLOJİ, FONİATRİ)

Gırtlak ve Ses hastalıklarının yönetiminde ilimizde referans merkezi olan Anabilim Dalımız, bünyesinde bulunan Ses, Konuşma ve Yutma Bozuklukları Tanı ve Araştırma Merkezi, bölgemizde en ileri değerlendirmelerin yapılabildiği merkezdir.

Kurumumuzda ses telleri, gırtlak ve yemek borusunun üst kısmının incelenmesine yönelik ileri değerlendirmeler, hastaların ekrandan kendi gözleri ile görebileceği, kayıt altına alınabilen, özellikle ses tellerinin ayrıntılı değerlendirilmesine olanak sağlayan ileri endoskopik ve stroboskopik değerlendirmeler, ses ve konuşma kayıtları, ses analizleri, tedavi öncesi ve sonrası ses terapisi, özellikle ses hastalıklarından korunmaya yönelik teorik ve pratik temel eğitim verilmesinin yanı sıra, gerektiğinde uygun cerrahi yöntemler ile (Ofis uygulamaları, Ses tellerine dolgu ve botoks uygulamaları, lazer cerrahisi gibi) hastalıkların tedavisi ve sonrasında rehabilitasyonu yapılmaktadır.

Son yıllarda giderek artan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen Boğaz Reflüsü ne yönelik ileri değerlendirmeler de yapılmaktadır.

Bunların dışında iş yaşamında sesini aktif olarak kullanan meslek gruplarının (ses icracıları, oyuncular, din görevlisi, öğretmenler, çağrı merkezi çalışanları, iş adamları, doktorlar, avukatlar vb.) ses sağlıklarının, hastalıklar oluşmadan korunmasına yönelik teorik ve pratik temel ses eğitim programı da bölümümüz tarafından verilmektedir.

Yüz Plastik Cerrahisi

Kliniğimizde primer ve sekonder rinoplasti, kepçe kulak cerrahisi (otoplasti), blefaroplasti, botoks ve dolgu enjeksiyonları ile baş-boyun cilt kanserleri cerrahisi uygulanmaktadır.

Baş Boyun Cerrahisi

Anabilim Dalımız Baş Boyun Bölgesi tümör ve kitleleri konusunda geniş bir tecrübe ve bilgi birikimine sahiptir. Larenks (Gırtlak) tümörleri/kitleleri, Boyun kitleleri (iyi ya da kötü huylu), Baş Boyun bölgesinin cilt tümörleri, Dudak, Dil, Ağız içi ve Boğaz tümörleri/kitleleri, Burun ve Sinüs tümörleri, Tiroid bezi kanserleri, Boyun diseksiyonları (Lenf bezlerinin temizlenmesi), Tükürük bezi (Parotis ve Submandibular bez) kitleleri/tümörleri gibi tüm Baş Boyun hastalıkları Multidisipliner olarak değerlendirilerek tedavi edilmektedir. Tüm bu hastalıkların gerekli cerrahileri gerçekleştirilmekte, Transoral lazer mikrocerrahisi (Ağız içinden gırtlak tümörlerinin çıkarılması), Sinir Monitörizasyonları, Piezoelelektrik cerrahisi ve Lokal/Rejyonel/Free Flap gerektiren rekonstrüksiyonlar gibi ileri cerrahi işlemler de Anabilim Dalımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Cerrahi sonrası gereken rehabilitasyonlarda uygulanmaktadır.

 

Öğretim Üyeleri:

Prof.Dr.Murat ÖZTÜRK (Anabilim Dalı Başkanı)

Doç.Dr. Seher ŞİRİN

Doç.Dr. Fatih MUTLU

Dr.Öğr.Üyesi Atılay YAYLACI

Dr.Öğr.Üyesi Hasan Mervan DEĞER

Öğr.Gör. Merve DURGUT

Sayfa Başı

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors