2013 - 2014 Mezuniyet Töreni

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bu dönem mezun olan 128 genç doktor diploma aldı, coşkuyla keplerini havaya fırlattı. Umuttepe’de Prof.Dr.Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende duygu yüklü anlar yaşandı. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, bu yıl ki mezuniyet törenine okuldaki 227 öğrenciye burs veren hayırseverleri ve burs organizasyonuna destek olan Vali Ercan Topaca ve eşini de davet etti.

128 Mezun Kep Attı

2001 yılında eğitime başlayan ve bu güne kadar 1130 hekimi mezun eden Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu yıl da 128 öğrenci mezun oldu. Coşku dolu geçen törende 128 yeni hekim birlikte kep attı. KOÜ Tıp Fakültesi’nde bu yıl dönem 1.si ise Sebla Güneş, 2. si Hasret Erkmen ve 3. sü Nehime Ata oldu.

Yoğun Katılım

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, Vali Ercan Topaca ve eşi Sevim Topaca, KOÜ TIP Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Füsun Yıldız ve Prof. Dr. İlhan Tarkun, 227 öğrenciye burs veren hayırseverler, Öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

İnsanlığa Hizmet İçin Söz Verdik

KOÜ Tıp Fakültesi dönem 1. si Sebla Güneş arkadaşları adına yaptığı konuşmada; “6 yıllık bir serüvendi bizim yola çıktığımız. Hiç bitmeyecek gibi gelen ama göz açıp kapayana kadar süren. Hesaba katmadığımız ise bu serüvenin bir ömür boyu sürecek asıl büyük serüvenin yalnızca başlangıç kısmı olduğuydu. Biz bir söz vermiştik bir kere ne olursa olsun insanlığa hizmet etmek demek olan kutsal görevi yerine getirmeye. Bu söz büyük bir sorumluluk demekti. Az da olsa yaşadığım ufak deneyimler bu riskin göze almaya değer olduğunu gösterdi” dedi.

“Babacığım Bu Başarı İkimizin”

Bu güne gelmemizde büyük katkısı olan Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu da saygı ve sevgiyle anıyorum diyen Güneş, “Fakültemizin ve hastanemizin tüm bu iyi niyet ve desteklerin devam etmesi temennimdir. Çalışkan, zeki fakat maddi imkansızlıkları olan öğrencilere burs veren tüm iyilik severlere teşekkür ederim” dedi. Konuşmasının sonunda babasına seslenen Dr. Sebla Güneş, beni daima teşvik eden, en umutsuz olduğum anda bile bana cesaret veren her daim yanımda olan ve her zaman iyi bir hekimden önce iyi bir insan olmamı öğütleyen sevgili babama teşekkürü bir borç bilirim. Babacığım bu başarı ikimizin. Sen olmasan bu günlere asla gelemezdim” diye konuştu.

“Öğrencilerimiz Yaşamlarında Önemli Bir Aşamayı Tamamladı”

Sevgili öğrencilerimiz 6 yıl önce çekingen ama meraklı gençler olarak geldikleri fakültemizden zorlu bir eğitimin sonunda kendilerine güvenen birer hekim olarak mezun oluyorlar diyerek konuşmasına başlayan KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, “Öğrencilerimiz yaşamlarında önemli bir aşamayı başarılı bir şekilde tamamladı. Her birini tüm kalbimizle kutluyoruz” dedi. İlk mezunlarını 2001 yılında 32 öğrenci ile verdiklerini belirten Hatun, “Bugün 14. mezunlarımızı veriyoruz. Bugün mezun olan öğrencilerimizle birlikte 1130 hekim yetiştirmenin, bu uzun olmayan sürede ülkemizin önde gelen tıp fakülteleri arasına girmenin kıvancını hissediyoruz” diye konuştu.

Öğrencileri ile Arkadaş Bir Fakülte

Daha sonra öğrenci ailelerine seslenen Prof.Dr. Hatun “Öğrencilerimiz kadar siz anne ve babaları da çocuklarınıza verdiğiniz emek için kutluyoruz. Şimdi onlarla ne kadar gurur duysanız yeridir. Bizler sizlerin güvenle emanet ettiğiniz çocuklarınızın iyi insan, iyi hekim olmaları ama aynı zamanda mutlu ve özverili insanlar olmaları için çaba gösterdik. Kapılarımızı ve yüreklerimizi onlara açtık ve bu fakülteyi “öğrencileri ile arkadaş bir fakülte” haline getirmenin çabası içinde olduk. Onların farklıklarına saygı gösterdik, özgür bir eğitim ve çalışma ortamı sunarak kendi kişiliklerini oluşturmalarına yardım etmeye çalıştık. Dilerim başarılı olmuşuzdur.

Doktor annesi/babası olmanın kıvancını hep hissedin ve bundan sonra da onlardan ilginizi esirgemeyin; onların insancıl ve topluma yararlı iyi hekimler olarak yollarına devam etmesi için destek olmaya devam edin” dedi.

Burs Verenlere Teşekkür

Daha sonra burs verenlere seslenen Prof. Hatun: “Bildiğiniz gibi fakülte olarak sizlerin sağladığı kaynaklarla öğrencilerimize 2 yıldır burs sağlıyoruz ve bu şekilde topluma gönlü zengin hekimler yetiştirme konusunda bir adım atmış oluyoruz. Bu program sayesinde 1307 öğrencimizden 224’üne her ay destek bursu, ayrıca aynı kaynaktan yararlanarak her dönemden en başarılı bir öğrencimize (toplam 5 öğrenci) de başarı bursu veriyoruz. Fakültemiz öğrencilerine yaptığınız bu katkının paha biçilmez bir değere sahip olduğunu bilmenizi isteriz. Fakültemizin burs programına güçlü ve gönülden desteği için başta sayın valimiz ve eşi olmak üzere, sizlere şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

“Mezuniyet Bitiş Olduğu Kadar Yeni Bir Başlangıçtır”

Mezuniyet bir bitiş olduğu kadar bir başlangıçtır diyen Hatun, öğrencilere seslenerek bundan sonraki yaşamınızda sizleri güçlü heyecanlar ve zengin bir yaşam bekliyor. Hekimlik, en küçük umut ışığının değerini bilerek yapılan bir meslektir. Hekimlikte teknik bilgi kadar, ‘manevi şifa’ da önemlidir. Bunun için hastalarla insani temas gereklidir. Bunu başarmanın yolu da ‘hastaları iyi bir şekilde dinlemekten’ geçer” dedi.

Sizlerle aramızda kalıcı bir bağlar kuruldu diyen Hatun, “Sizlerle aramızda kalıcı bağlar kuruldu. Biz daha iyi bir tıp fakültesi haline geldikçe siz yüceleceksiniz, sizler iyi hekimlik yaptıkça, başarılı oldukça biz yüceleceğiz. Bu onurlu mesleğin üyeleri olarak biraz sonra Hipokrat Andı’nı içerken vereceğiniz sözlerinizi hiç bir zaman geri almayın. Mesleğinizle aranıza etik değerlerden ve ilkelerinizden başka bir şeyin girmesine izin vermeyin. Sert olmadan sağlam olmayı, katı olmadan tutarlı olmayı yaşam ilkeniz yapın. Kimseye baskı yapmayın ve hem kendinizin, hem de başkalarının özgürlüğünü en yüce değer bilin. Hastalarınızı kardeş bilin ve onlara her koşulda en iyi hizmeti verin.

Unutmayın “ İnsan aldıkları ile yaşar, verdikleri ve paylaştıkları ile sevilir”. Hekimlik vermenin ve paylaşmanın, böyle olduğu için de mutluluğun mesleğidir. diyerek tamamladı.

İnsana Değen Meslek

Dekan Prof. Dr. Şükrü Hatun’un ardından kürsüye KOÜ Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu geldi. Komsuoğlu, “Buradan çıkan öğrenciler dünyanın en güzel mesleğine sahip insanlar olarak buradan ayrılıyor. Ailelere de böyle evlatlar yetiştirdikleri için kendileriyle gurur duymalıdır. Hekimlik insana değen bir meslektir. Öğrenciler Kocaeli Üniversitesi’nde insana dair çok önemli şeyler öğrendi. Ben mezun olan yeni hekimlerimizi bir kez daha kutluyorum” dedi.

Vali Topaca: “Benim Kızım' da Tıp Okuyor”

Törende konuşan son isim Vali Ercan Topaca oldu. Topaca, “Okuduğunuz bölümün ve yaptığınız işin zorluğunu kızımdan biliyorum. Kızım İstanbul’da okuyor. Mesela onu ne zaman arasam ders çalıştığını söylüyor. Eminim sizlerde öyleydiniz. Hekimlik gerçekten çok fazla emek isteye bir meslek. Ayrıca evrensel bir meslek. Uzaya bile gitseniz yine doktorsunuz. Ben sizleri mezun olmanızdan dolayı tekrar kutluyorum” açıklamasında bulundu. Vali Ercan Topaca’nın ardından mezun olan öğrencilere diplomaları verildi.

Hipokrat Andı

Diplomaların verilmesinin ardından sonra tekrar kürsüye gelen dekan Prof.Dr.Şükrü Hatun ile birlikte öğrenciler Hipokrat andını okudu ve tören “ Sözlerimi Geri Alamam” şarkısı eşliğinde sona erdi.Dekan Prof.Dr.Şükrü Hatun’un konuşması için tıklayınız...

Hekimlik Andı videosu için tıklayınız...

Fotoğraf albümü için tıklayınız...

Sözlerimi Geri Alamam Şarkısı için tıklayınız...      

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors