14 Mart Tıp Bayramı Resmi Töreni

Fakültemiz 14 Mart Tıp Bayramı resmi töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Tören açılış konuşmasında Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, bilginin hızla artmasının, sağlık alanında metalaşma ve teknolojik gelişmelerin sağlık alanında önemli değişikliklere neden olduğunu belirterek, hekimlik mesleğinin daha insani şartlarda yapılabilmesi gerektiğini, bu anlamda özlük haklarının iyileştirilmesinin, tıbbi hatanın tehdit olmamasının gerektiğini ifade etti.

Hekimlerin hala kutsallığına inandıkları mesleklerini etik ilkeler çerçevesinde, insan haklarına saygılı bir biçimde icra etmeye devam etme isteğinde olduklarını söyleyen Prof. Dr. Utkan, devletin ve toplumun ortak anlayışıyla tüm sorunların çözülebileceğini, hiçbir dış etmenin heyecanlarını azaltamayacağını ifade ederek, tüm sağlık çalışanlarının tıp bayramını kutlarken KOU Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, konuşmasında, sağlık çalışanları olarak onurlu ve sağlıklı bir yaşam temennisi içinde olduklarını, tıp eğitiminin kendileri için öncelikli durumda olduğunu ifade etti, “Bizler öğrencilerimiz için varız” dedi.

Törenin açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Aslıhan Akpınar, istiklal mücadelesi içinde yer alan tıbbiyeleri konu aldığı ve tarihten kesitler sunduğu “Neden 14 Mart” başlıklı bir sunumun yanı sıra KOU Tıp Fakültesi Tarihinin Yazılması ve Sürdürülebilir Arşivinin Oluşturulması Projesi” başlıklı diğer sunumunda projenin amacına yönelik olarak “fakültemizin nasıl kurulduğunu, mensupları, öğrencileri ve kentimiz için ne anlam taşıdığını araştırıyoruz” dedi. Kurum tarihinin kurum kimliğinin oluşmasında çok önemli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Akpınar, Dekanlık ve Tıp Tarihi ve Etik anabilim Dalı tarafından fakültemizde kuruluş günü ve kuruluş sergisi oluşturma düşüncesinde olduklarını ifade etti.

Resmi törenin ardından Dr. Öğr. Üyesi Sertaç Ata Güler’in “İçimizdeki Sanat” ve Dr. Öğr. Üyesi İmran Uzun’un “Biz Anadoluyuz” isimli kişisel fotoğraf sergileri Dekanlık Fuaye alanında ziyarete açıldı. 

 

 

 

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors