14 Mart Tıp Bayramı Töreni


14 Mart Tıp Bayramı Töreni, Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Üniversitemiz akademisyen ve öğrencilerinin katılım gösterdiği Tıp Bayramı resmi töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Prof. Dr. Zafer Utkan: “İyi Hekimlik, Herkese Ulaşan Hekimliktir”

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan; tören açılış konuşmasında, sağlık çalışanlarının olumlu çalışma şartları ve özlük hakları gibi maddi ve manevi haklarının önemine değinerek, iyi hekimliğin ihtiyaç duyan herkese ulaşan hekimlik olduğunu ifade etti.

Şifa veren tıp kavramından endüstriyelleşen tıp kavramına bir değişimin görülmesine rağmen tıbbın kutsallığına inancının devam edeceğini belirten Prof. Dr. Zafer Utkan; Hipokrat Yemini’nin tüm yaşamı etkilediğini ifade ederek, hekimlik referanslarının etik ilkeler olduğunu, hekimlerin profesyonel sağlık koruyucular olmanın yanı sıra bilim insanları olduğunu belirtti, Fakültemiz Akreditasyon sürecine katkı veren çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutladığını ifade etti.

Dr. Öğr. Üyesi Aslıhan Akpınar : “Neden 14 Mart?”

Törende 14 Mart Tıp Bayramı’nın ülkemizde Kurtuluş Savaşı ile özdeşleşen tarihçesi ile ilgili bir sunum gerçekleştiren Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Aslıhan Akpınar, ilk Tıp Bayramı’nın işgal altındaki İstanbul’da Tıbbiyeli hekim ve öğrenciler tarafından işgale karşı bir duruş olarak kutlanmaya başlandığını ifade ederek, dönemin tarihsel koşulları içinde var olan tıp eğitimi ve çalışma şartları hakkında bilgilendirmede bulundu.  


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors