Mavi Balonlar Diyabetli Çocuklar İçin Uçuruldu

14 Kasım Diyabet Günü kapsamında Fakültemiz Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı tarafından 16 Kasım 2022’de Morfoloji Binası’nda etkinlikler düzenlendi.

Programa katılan Dekanımız Prof. Dr. Zafer UTKAN konuşmasında “Diyabet” hastalığının ömür boyu sürdüğünü ve bu kapsamda farkındalığın artırılmasının önemli olduğunu vurgulayarak “Çocuklar için çok önemli bir konuda bir aradayız. Tip 1 diyabetin farkedilebilirliğini arttırmak oldukça önemli. dedi.

Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Filiz Mine ÇİZMECİOĞLU JONES iyi bir diyabet bakımının sağlanması ile tamamen sağlıklı ve normal bir yaşam sürdürmenin mümkün olduğuna dikkat çekerek, “Sürekli kan şekeri ölçümüne olanak sağlayan sensörler, insülin kullanmakta olan tüm tip 1 diyabetliler için bir lüks değil, günümüz koşullarında elzem bir ihtiyaçtır.” dedi.

Diyabette farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte yeni teknolojilerin diyabet bakımından kullanımı hakkında ailelerin ve sağlık personellerinin bilgilendirildiği, diyabetli çocuklarla birlikte palyaço ve oyun etkinliği yapıldığı programda son olarak hep birlikte gökyüzüne mavi balonlar bırakıldı. 

 

 Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors