Genel Cerrahi Anabilim Dalı

Genel Cerrahi karın boşluğunda bulunan organların, memenin ve tiroid bezinin cerrahi hastalıklarıyla uğraşan bir bilim dalıdır. Cerrahi Onkoloji ise, aynı organlara ait kanserlerle ilgilenir. Hastanemizde Genel Cerrahi ameliyatlarının yanı sıra meme, yemek borusu, mide, ince barsak, kalın basak, rektum, pankreas, safra kesesi, karaciğer, tiroid bezi kanserleri gibi cerrahi onkoloji kapsamındaki hastalıklar başarıyla tedavi edilmektedir.Anabilim dalı bünyesinde bulunan Meme ve Endokrin Cerrahisi Birimi, konu ile ilgili sadece Türkiye’de değil, dünyada da ismini ön plana çıkaran tecrübeli öğretim üyeleri kadrosuyla hem il içi hem de dış illerden gelen ileri düzey hastalara hizmet vermektedir. Yine bu birim, uluslararası standartlara uygun meme ve endokrin konseyleri ile hastalıkların tedavilerine multidisipliner kararlar vererek, tanı, tedavi ve takipte fark yaratan hizmet sunmaktadır.

Genel Cerrahinin kapsamındaki bir diğer konu; karın duvarı, kasık, göbek fıtıkları ve ameliyat sonrası oluşan fıtıklardır. Hastanemizde gerçekleştirilen fıtık ameliyatları fıtık cerrahisinin dünyada ulaşılan en son teknik ve malzeme kullanılarak yapılmaktadır.

Hastanemiz; trafik kazaları, bıçaklanma, kurşunlanma gibi dakikaların altın değerinde olduğu acil cerrahi ve her türlü dahili acillerde deneyimli uzman ekibiyle 24 saat hizmet vermektedir.

Genel Cerrahi kliniğimiz bünyesinde bulunan Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Birimi tarafından, son zamanlarda popülaritesi artmış bu alanda, multidisipliner yaklaşımı kendisine ilke edinerek, uluslararası endikasyon kriterlerine uygun olarak her türlü obezite (şişmanlık – zayıflama) ameliyatları en son teknolojileri kullanarak yapılmaktadır. Cerrahi dışı obezite ile savaşma yöntemlerinden mide balonu uygulamasıyla da uzun yıllardır alternatifler sunmaktadır. Yine günümüzün popüler konularından biri olan diyabet (şeker hastalığı) cerrahisi alanında da hastalara en uygun teknikler belirlenerek, ileri cerrahi yöntemleri uygulanmaktadır.Günümüz teknolojisinin getirdiği avantajlarında kullanıldığı laparoskopik cerrahi ekipmanlarının tamamının temin edilmesi ve alt yapının da tamamlanmasıyla, uluslararası düzeyde kabul görmüş ve önerilen tüm cerrahiler günümüzde Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı bünyesinde laparoskopik (kapalı yöntemle) yapılmaktadır. Özefagus, mide, ince barsak, kolon, rektum kanserlerinde, mide fıtığı, kasık fıtığı, ameliyat yeri fıtığı, dalak, safra kesesi ameliyatlarında engel bir durum olmadığı takdirde öncelikle laparoskopik yöntemler edilmektedir. Bunun dışında Cerrahi Endoskopi Birimi bünyesinde de modern cihazlar ile her türlü endoskopik tanı, tedavi ve takip yapılabilmektir.

2021 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan Tıbbi Görsel Dokümantasyon Birimi ile ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek, akademik olarak tıbbi fotoğraflama ve videografi alanında hizmetler vermektedir. Konu ile ilgili eğitimler düzenlenerek, akademik yayınlar ve kitap bölümleri yazılmaktadır.

Genel Cerrahi Anabilim Dalı sadece hastalara ileri düzeyde sağlık hizmeti sunmakla kalmayıp, tıp fakültesi öğrencileri, genel cerrahi asistan ve uzman eğitimleri de vermektedir. Üst düzey ve ileri cerrahi tekniklerde üstün tecrübeli kadrosuyla, yurtiçi veya yurt dışından gelen hekimlere ileri düzey akademik eğitimler verilmektedir. Ayrıca, yürütülen klinik, deneysel ve laboratuvar çalışmalarıyla da akademik literatüre katkı sağlayarak ülkemizi hem ulusal hem de uluslararası platformlarda üstün bir şekilde temsil etmektedir.

 

Öğretim Üyeleri:

Prof.Dr. Zafer UTKAN (Anabilim Dalı Başkanı)

Prof.Dr. Nuh Zafer CANTÜRK

Prof.Dr. Anıl ÇUBUKÇU

Prof.Dr. İsmail Erdem OKAY

Prof.Dr. Oğuzhan BÜYÜKGEBİZ

Doç.Dr. Turgay ŞİMŞEK

Doç.Dr. Sertaç Ata GÜLER

Dr. Öğr.Üyesi Ahmet Oktay YİRMİBEŞOĞLU

Dr.Öğr.Üyesi Enes ŞAHİNSayfa Başı

 

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors