Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp

Üniversitemiz geçmiş dönem rektör yardımcılarından, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp’in yoğun bir katılım gören emeklilik töreni 18 Ekim 2017 tarihinde fakültemiz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Emeklilik törenine katılımcılar arasında bulunan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, emeklilik töreni sırasında gerçekleştirdiği konuşmasında Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ile Marmara Depremi koşullarını birlikte yaşadıklarını, Umuttepe Yerleşkesi’ne geçiş döneminde birlikte çalıştıklarını ifade ederek, Prof.Dr. Gökalp’i, gönüllerde yeri olan, hekimlik özverisine sahip, tıp alanında başarıya ulaşmış bir akademisyen olarak yeni yaşamına uğurladıklarını belirtti.

Üniversitemiz geçmiş dönem rektörü ve YÖK Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ise tören dolayısıyla yaptığı konuşmasında ilkeli duruşu ile tanıdığı Prof.Dr. Ayşe Gökalp’in sağlık ve huzurla yaşadığı akademik sürecin böylesine zarif bir törenle noktalanmasından duyduğu sevinci paylaştı.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, fakültemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD kurucusu olduğunu ve kendisinin de öğretmeni olduğunu belirttiği Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp’i, kurumsal olanaklarını çevresiyle paylaşan, barındırdığı erdem ve kabiliyetleriyle çevresini mum gibi aydınlatan çağdaş insan modeli olarak nitelendirdiği konuşmasında, bu vedanın zamansız olduğunu ifade ederek, kendisine geri kalan yaşamında mutluluklar diledi.

Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Zafer Cantürk ise tören dolayısıyla yaptığı konuşmada, ilk uluslararası makalesini kendisiyle yaptığını ifade ettiği, çağdaş kişiliği, başarılı akademik yolculuğu ve imrenilecek aile yapısıyla örnek bir insan olarak gördüğünü belirttiği Prof.Dr. Gökalp’e güzel bir emeklilik yaşamı diledi.

Törendeki konuşmacılardan Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp’in kızı Ayşegül Gökalp Kutlu, annesiyle daha çok zaman geçirecek olmaktan dolayı mutlu olduğunu, böylesine güzel bir törenin az kişiye nasip olacağını dile getirirken Prof.Dr. Gökalp’in Türk Neonatoloji Derneği ve Bologna Eşgüdüm Komisyonu çalışmalarından da bilgiler verilen ve katılımcıların söz aldığı törenin sonraki bölümünde, Prof. Dr. Gökalp’in, zor ortamlarda bile örselemeden idare eden, gücünü adil olmaktan alan bir kişiliğe sahip olduğu dile getirildi.

Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, konuşmasında emeklilik kararını “dolu dolu geçen günlerden sonra kendime biraz daha zaman ayırmak istedim” diyerek açıkladı ve hekim olmayı severek seçtiğini, ilkesinin iyi insan özelliği olarak adil bir insan olmak ve iyi hekimler yetiştirmek olduğunu ifade etti. Bugünki güzel konumları ve saygın yerleri nedeniyle Kocaeli Üniversitesi ve mensubu olarak görev yaptığı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı ile Neonatoloji Bilim Dalı’nın tüm Öğretim Üyelerini kutladığını belirten Prof.Dr. Gökalp konuşmasını, çağdaş bir bilim insanı ve çalışan bir kadın olarak, ulu önder Atatürk’ü daima anımsadığını ve aynı farkındalığa sahip olunmasını dilediğini ifade ederek noktalarken, tören, kendisine plaket ve çiçek takdimi ile toplu fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.    

    

    

    

    

    

    

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors