Haberler

Türk Doktora Prestijli Ödül


Amerika’da yürüttüğü çalışmalarla adından söz ettiren Dr. Furkan Burak, Amerikan Endokrinoloji Derneği’nin ‘2018 En İyi Genç Araştırmacı’ ödülüne layık görüldü.

2011 yılında Kocaeli Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Mehmet Furkan Burak, Harvard Üniversitesi’nin Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’den aldığı davetle, Amerika’ya gitti. 23 yaşında ‘doktora sonrası araştırmacı’ olan Burak, çalışmalarına Harvard Tıp Fakültesi’nin eğitim ve araştırma hastanesi Brigham and Women’s Hospital’da devam ediyor.

Dr. Burak, üniversitenin bünyesinde araştırmalar yürüten Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi’ndeki çalışmalarıyla, birçok ödülün sahibi oldu. Genç doktor, en son Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil önderliğindeki projesiyle, Amerikan Endokrinoloji Derneği’nin (AACE) ‘2018 En İyi Genç Araştırmacı’ ödülüne layık görüldü. AACE, 91 ülkeden 8 bine yakın üyesi olan, klinik endokrinoloji dünyasına yön veren, diyabet ve tiroid gibi hastalıkarı tedavi etmek için kılavuzlar hazırlayan, köklü bir dernek ve otorite...

Burak, 19 Mayıs’ta Amerika’nın Boston kentinde düzenlenen ve dünyanın çesitli merkezlerinden 5 bin akademisyenin katılımıyla gerçekleşen törende, ödülünü aldı ve araştırmacı dalında 624 endokrinolog arasından birinciliği kazandı. Dr. Burak, başarısında, mentoru ve hocası Hotamışlıgil’den aldığı vizyonla, desteğin büyük katkısı olduğunu dile getirdi.

Büyük keşif ‘aP2 hormonu’

Bu vesileyle ulaştığımız Burak, Milliyet okurları için özel olarak yaptığı açıklamada, projesini ve sevincini paylaştı:

“20 yıldır üzerinde çalışılan bir projeydi. Laboratuvar araştırmalarımızda,‘aP2’ adındaki proteinin, bir hormon olduğunu ve diyabet gelişiminde büyük rol oynadığını keşfettik. Ödülü, bu hormonun diyabet, yağlı karaciğer ve kalp hastalıklarındaki etki mekanizmalarını ortaya koyan çalışmalarımla aldım.

Obezlerde bu hormonun yüksek olması, metabolik sendrom, kalp krizi ve inme riskini artırıyor. Klinik araştırmalara göre, aP2 hormonu kanda yüksek bulunan obezlerin, diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma riski, 3-4 kat daha fazla. Eğer koroner kalp hastalarında yüksekse, kalp krizi ve inme öne çıkıyor. Bununla beraber, doğal bir mutasyona bağlı olarak

aP2 seviyeleri düşük obezlerde, diyabet ve kalp hastalıkları riski, dramatik şekilde düşüyor. Dolayısıyla, uzun dönemde ilaç çalışmalarıyla riski azaltmak açısından bize yol gösteriyor. Tabii ki, obeziteyi düzenli egzersiz, dengeli ve kompleks beslenme gibi doğal yollarla önleyerek, bu hormonun zararlı etkilerinden korunmak mümkün ve çok önemli. Endokrinoloji alanının en saygın ve köklü kurumlarından AACE’den birincilik ödülü almak, daha da önemlisi, saygın akademisyenlerin çalışmalarımıza atfettiği önem, beni çok mutlu etti. Artık daha fazla araştırmacı, merkezimizde keşfedilen aP2 hormonunu araştırmalarına dahil ediyor. Akademik gelişimde, mentorluğun, bilimsel iş birliği ve hafızanın büyük önemi var. Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, genç araştırmacılara yaptığı liderlikle bir rol modeldir.”


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors